WYMODZIAŁEK nr 2. UN czy UNE? PODCAST o francuskiej wymowie

Dzisiaj będziemy stękać, stulać usta w dzióbek i opierać język na zębach - wszystko po to, żeby zakodować wymowę bardzo ważnych francuskich słów, które nazywamy rodzajnikami. Co to za jedne, do czego nam one potrzebne i dlaczego życie po francusku bez nich nie jest możliwe? O tym wszystkim w tym odcinku. https://youtu.be/ZlOIb6nbtxU Zapisz się do Baguettera - mojego newslettera. Tylko Subskrybenci mają dostęp do PDFondue, czyli specjalnej bazy materiałów wypełnionej pachnącymi zadaniami, w której jest też transkrypcja tego podcastu.…

0 Komentarzy

WYMODZIAŁEK nr 1. Lato czy herbata?! PODCAST o francuskiej wymowie

Dlaczego tak absurdalnie nietrudno pomylić we francuskim słowa "LATO" i "HERBATA"? 🙀 Wszystko zależy od naszej wymowy głoski "E". To odcinek, którego jest prawdziwą gwiazdą. Niedługi, ale konkretny, ze wskazówkami i zdaniami do powtarzania. https://youtu.be/3bI0Nbqk-zc Zapisz się do Baguettera - mojego newslettera. Tylko Subskrybenci mają dostęp do PDFondue, czyli specjalnej bazy materiałów wypełnionej pachnącymi zadaniami, w której jest też transkrypcja tego podcastu. Zostaw swój adres tutaj 🥖 i zanurz kawałek bagietki w parującym sosie zadań! Kliknij na baner aby…

0 Komentarzy

O słowie même

15-minutowa randka z même, czyli słowem-instytucją. Dlaczego czasem wstawia nam się przed, a czasem za rzeczownik? Jak jednym słowem wyrazić tyle rzeczy? To prawdziwe Rafaello wśród francuskich zwrotów egzaminuję bardzo życiowymi kontekstami w najnowszym odcinku podcastu. Pobierz transkrypcję i ucz się z przyjemnością! Kliknij na baner aby dowiedzieć się więcej!

0 Komentarzy

Na styk, całe mnóstwo, pełno, ile dusza zapragnie…

Masz trochę dość używania klasycznych wyrażeń ilości typu "beaucoup", "un peu", "trop"? Wskakuj do siódmego odcinka podcastu i odkryj całe mnóstwo zwrotów, które lada chwila Ci się przydadzą. Wszystko w kontekście diety bezmięsnej - wyszła z tego całkiem zwięzła opowieść. Kliknij na baner by dowiedzieć się więcej!

0 Komentarzy

Odcinek jak ze snu

Zbyt krótka kołdra, chrapiący partner, syndrom niespokojnych nóg, budzące się co chwilę dziecko albo problemy z francuskim… Źródeł naszych kłopotów ze snem może być wiele. Tym ostatnim na pewno spróbuje zaradzić ten odcinek podcastu, a o pozostałych przynajmniej nauczysz się opowiadać! Kliknij na baner aby dowiedzieć się więcej!

0 Komentarzy

Kochamy angielski, ale niech nam się z francuskim nie miesza

Nikomu, kto uczy się francuskiego znając już angielski nie jest obce to wkurzające wrażenie, że nie możemy się wyplątać z angielskich schematów językowych. Odpowiednik angielskiego "actually", sposób na francuskie "I'm so excited" czy "to be honest"? Poznajcie 7 wyrażeń, które już nigdy Wam się nie pomieszają. Angielskimi wersjami raczy nas rodowita Kanadyjka, Róża Lazarowicz! Kliknij na baner aby dowiedzieć się więcej!

0 Komentarzy

Nie słuchaj tego na głodnego!

Ten odcinek podcastu opanowało… jedzenie! Jedzonko, posiłki, pokarmy, żarcie, fast food! Jak powiedzieć "karmić"? I co wspólnego mają alimenty z… tofu? Kliknij na baner aby dowiedzieć się więcej!

0 Komentarzy

Dlaczego francuskie cyfry sprawiają problem w wymowie?

Ci i te z was którzy i które dopiero zaczynacie waszą naukę francuskiego czasami z lekkim niedowierzaniem patrzycie na ludzi, których jara uroda francuskiego. Bo to taki piękny język! A Wy z przerażonymi minami macie o nim zgoła inne zdanie: trudny, sklejony, szybki, słowem - ciężko się odnaleźć.  To prawda - francuskie słowa w zdaniu kleją się do siebie niczym ciała tancerzy w klipie do Despacito… I dzisiaj przysłuchamy się temu jak na tej imprezie zachowują się francuskie…

0 Komentarzy