You are currently viewing Nauka języka francuskiego – online czy z podręcznikiem?

Nauka języka francuskiego – online czy z podręcznikiem?

Ucz się francuskiego. To jeden z najczęściej używanych języków na świecie, zarówno jako ten ojczysty, jak i obcy. Pożądany na rynku pracy, ten język jest także po prostu… piękny. Wiedząc to, wiele osób decyduje się na naukę języka francuskiego w formie kursu online lub samodzielnie z książką. W tym artykule porównuję obie te metody nauki – czytaj do końca i zdecyduj, która z nich jest dla Ciebie najlepsza.

Kurs online języka francuskiego

Wybór kursów online do nauki języka francuskiego stale się ostatnio powiększa. Nic dziwnego – kurs online rymuje się z wolnością, bo można z niego korzystać z dowolnego miejsca na świecie, o każdej porze dnia i nocy. Na platformę kursu online można zalogować się z każdego urządzenia mobilnego i uczyć się na telefonie, tablecie lub laptopie. To świetna opcja dla osób, które mają niewiele czasu, kłopot ze znalezieniem odpowiedniego nauczyciela czy grupy, i takich, które chcą nauczyć się języka francuskiego szybko i skutecznie.

Kursy online zazwyczaj składają się z filmów instruktażowych, materiałów do pobrania oraz ćwiczeń online. To świetna odpowiedź na pytanie: od czego zacząć? Po prostu naciśnij przycisk „rozpocznij lekcję” i daj się prowadzić! Świetnym uzupełnieniem wielu kursów online są grupy dyskusyjne, gdzie oprócz odpowiedzi na pytania, można dostać niezbędne w procesie nauki wsparcie. Ciekawą opcją są obecne w niektórych kursach ćwiczenia interaktywne, które wprowadzają do nauki akcent rywalizacji – z innymi Uczestnikami kursu, albo z… samym sobą.

Podsumowując, oto kilka zalet kursu online:

 • Dostępność z dowolnego miejsca i urządzenia,
 • Elastyczność i niezależność,
 • Kolejne moduły i lekcje są jednocześnie gotowym planem nauki,
 • To szybki, motywujący i wygodny sposób na opanowanie języka,
 • Interaktywna, otwarta forma dopuszcza stałą możliwość aktualizacji kursu o ciekawe treści i dodatkowe ćwiczenia.

Wszystko fajnie pięknie, ale czy kursy online to naprawdę idealne rozwiązanie dla wszystkich? W Internecie czytam czasem: „Ja tam wolę mieć książkę i z niej się uczyć…”, „ja potrzebuję bata nad głową w postaci nauczyciela”, „online to nie dla mnie”. W istocie, kursy online mogą sprawiać wrażenie rozwiązania nieidealnego.

Co możemy uznać za wadę kursów online?

 • Standardowe kursy nie gwarantują możliwości kontaktu z autorem ani innymi uczestnikami kursu,
 • Możliwość rozproszenia uwagi i trudność w utrzymaniu motywacji do nauki.

Nauka języka francuskiego - online czy z podręcznikiem? 1
Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć jak może wyglądać kurs online do nauki języka francuskiego!

Samodzielna nauka z książką

Alternatywą dla nauki z kursem online może być samodzielna nauka języka francuskiego z książką – tradycyjna metoda, od lat wybierana przez samouków. Samodzielna nauka z książką może być bardzo skuteczna, ale wymaga od ucznia dużo samodyscypliny i motywacji.

Podręcznik francuskiego pomoże Ci zacząć od podstaw i systematycznie poszerzać swoją wiedzę na temat języka. Zawiera ona kolejne lekcje, ćwiczenia oraz odpowiedzi na pytania, które pojawiają się podczas nauki.

Zalety samodzielnej nauki z książką:

 • Możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie,
 • Linearna progresja materiału, czyli z lekcji na lekcję poznajesz nowe słownictwo i gramatykę,
 • Możliwość skorzystania z zeszytu ćwiczeń lub klucza odpowiedzi (zwykle trzeba je dokupić jako osobne pozycje).

Wady samodzielnej nauki z książką:

 • Trudność w zrozumieniu wymowy i akcentu bez ćwiczeń wymowy,
 • Towarzysząca nam po zakupie ekscytacja szybko znika, a zastępuje ją rutyna,
 • Z powodów czysto technicznych książka to zamknięty, dość okrojony produkt. Na zasadzie: to po francusku mówi się tak i tak. Nie ma miejsca na niuanse, dodatkowe sposoby na wyrażenia czy zwroty.

Jak wypada podsumowanie?

Każda z metod nauki języka francuskiego ma swoje wady i zalety. Kurs online języka francuskiego oferuje wygodę i szybkość nauki, a samodzielna nauka z książką to klasyczne rozwiązanie, lubiane przez uczniów. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb ucznia. Jeśli ktoś szuka dynamicznej, żywej formy i motywacji płynącej z interakcji z innymi ludźmi, to kurs online będzie lepszym wyborem. We Francuskim Starcie, moim autorskim kursie online do nauki francuskiego od podstaw, raz w miesiącu widzę się osobiście z moimi Kursantami, i wiem jakie napotykają przeszkody i jakiej dodatkowej pomocy im trzeba. Natomiast osoby, które lubią uczyć się w samotności i w swoim tempie, będą bardziej zadowolone z samodzielnej nauki z książką.

Najważniejsze w samodzielnej nauce języka francuskiego nie jest jednak, którą z metod wybierzemy. Największe znaczenie ma regularność pracy z nią. Nawet najpiękniej wydany kurs online i najwspanialej wydrukowana książka nie przyniosą żadnych rezultatów, jeśli nie będziemy z nich korzystać. Warto pamiętać o tym, szukając idealnej metody nauki francuskiego.

Bonne chance ! Powodzenia!

Ten post ma jeden komentarz

 1. KisiKros

  Kiedyś uczyłem się tylko z podręcznikiem, ale od kiedy spróbowałem kursu online jestem fanem tego sposobu nauki – moge sie uczyc korzystajac ze smartfona który mam zawsze przy sobie. Pozdrowienia
  PS Fajny blog

Dodaj komentarz