You are currently viewing Rodzajniki w języku francuskim

Rodzajniki w języku francuskim

Wszystko, co musisz wiedzieć o rodzajnikach w języku francuskim

W poprzednim poście przedstawiłam wszystko, co musisz wiedzieć o wyrażeniu „avoir hâte”. Dziś zajmiemy się tematem, który dla wielu może wydawać się subtelny, ale w rzeczywistości pełni istotną funkcję w precyzyjnym wyrażaniu myśli. Ten temat to rodzajniki w języku francuskim. Te małe słówka, takie jak „le”, „la” czy „les”, stanowią kategorię, która determinuje płeć rzeczowników i jest nieodłącznym elementem języka francuskiego. Przyjrzymy się im z bliska, zgłębiając ich różnorodność i zastosowanie, aby umożliwić Ci płynniejsze posługiwanie się nimi w codziennych rozmowach. Gotowi na podróż przez zakamarki francuskiej gramatyki? Zaczynamy!

Rodzajniki określone w języku francuskim

Rodzajniki określone w języku francuskim, takie jak „le”, „la” i „les”, pełnią istotną rolę w precyzyjnym wyrażaniu znaczenia rzeczowników. „Le” używamy przy męskich rzeczownikach w liczbie pojedynczej, „la” przy żeńskich w tej samej formie, natomiast „les” stosujemy przy rzeczownikach w liczbie mnogiej, bez względu na ich płeć. Te wyraźnie określone rodzajniki pomagają w identyfikacji zarówno płci, jak i liczby przedmiotów czy istot, co jest kluczowe w konstrukcji poprawnych zdań.

Oto kilka sytuacji, w których stosujemy rodzajniki określone:

 1. Określenie konkretnego przedmiotu: Używamy ich, aby wskazać na coś, co jest już znane rozmówcy lub jest wspominane wcześniej. Na przykład: „le livre” (książka), „la voiture” (samochód), „les chiens” (psy).
 2. W przypadku mówienia o rzeczach, które są jedynymi w swoim rodzaju: Jeśli mówimy o czymś, co jest unikalne w danej sytuacji, używamy rodzajników określonych. Na przykład: „le soleil” (słońce), „la Tour Eiffel” (wieża Eiffla).
 3. Wyrażanie ogólnych kategorii: Chociaż używamy ich, aby wskazać na coś konkretnego, czasami mogą też odnosić się do ogólnej kategorii, jak w zdaniu: „Les chiens sont des animaux” (Psy to zwierzęta).
 4. Przy określaniu cechy lub stanu rzeczy: Czasami używamy rodzajników określonych, aby podkreślić cechy lub stan rzeczy. Na przykład: „La beauté de la nature” (Piękno natury).

Rodzajniki nieokreślone w języku francuskim

Rodzajniki nieokreślone, takie jak „un”, „une” i „des”, odgrywają istotną rolę w języku francuskim, umożliwiając nam mówienie o przedmiotach czy istotach w sposób bardziej ogólny lub nieokreślony. Poniżej przedstawiam sytuacje, w których używamy rodzajników nieokreślonych:

 1. Wskazywanie na coś nieokreślonego: Rodzajniki nieokreślone używane są, gdy mówimy o przedmiocie czy istocie, ale nie wiemy, o który dokładnie chodzi, albo gdy chcemy mówić o czymś ogólnie, bez precyzyjnego zidentyfikowania. Na przykład: „une pomme” (jabłko), „un livre” (książka).
 2. Wyrażanie ilości nieokreślonej: Rodzajniki nieokreślone używamy również w kontekście ilości, gdy nie mówimy o konkretnej liczbie. Na przykład: „des enfants” (dzieci), co oznacza „niektóre dzieci” lub „dzieci” ogólnie.
 3. Przed rzeczownikami policzalnymi w liczbie mnogiej: W przypadku rzeczowników policzalnych w liczbie mnogiej, używamy „des”. Na przykład: „des amis” (przyjaciele), co oznacza „niektórzy przyjaciele” lub „przyjaciele” ogólnie.
 4. Podczas opowiadania o czymś po raz pierwszy: Rodzajniki nieokreślone często używane są, gdy przedmiot czy osoba pojawiają się w naszej rozmowie po raz pierwszy, a my chcemy uczynić naszą wypowiedź bardziej ogólną.

Korzystając z rodzajników nieokreślonych, zyskujemy swobodę wyrażania się w bardziej elastyczny sposób, szczególnie w sytuacjach, gdzie pełne precyzowanie nie jest konieczne.

Zobacz pierwszy z filmów o rodzajnikach na moim kanale na YouTube

Zastosowanie „du”, „de la” i „des”

Zastosowanie „du”, „de la” i „des” w języku francuskim jest związane z określaniem ilości, pochodzenia lub rodzaju substancji czy przedmiotów. Oto sytuacje, w których używamy tych rodzajników złożonych:

 1. „Du” – określona ilość męskiej substancji: „Du” używamy przed męskimi rzeczownikami, aby określić ilość jakiejś substancji lub przedmiotu. Na przykład: „du pain” (trochę chleba) czy „du café” (filizanka kawy).
 2. „De la” – określona ilość żeńskiej substancji: „De la” stosujemy przed żeńskimi rzeczownikami, aby wyrazić ilość substancji czy przedmiotu. Przykładowo: „de la confiture” (trochę dżemu) czy „de la musique” (trochę muzyki).
 3. „Des” – określona ilość substancji w liczbie mnogiej: „Des” używamy przed rzeczownikami w liczbie mnogiej, niezależnie od płci, aby wyrazić ilość przedmiotów. Na przykład: „des livres” (kilka książek) czy „des fleurs” (trochę kwiatów).

Zrozumienie różnic między „du”, „de la” i „des” jest kluczowe, gdyż umożliwia precyzyjne opisywanie ilości, a także pochodzenia czy rodzaju przedmiotów w różnorodnych kontekstach.

Drugi z serii filmów o rodzajnikach na moim kanale YouTube

Podsumowanie

Rodzajniki stanowią nieodłączną część języka francuskiego, będąc kluczowym elementem precyzyjnego wyrażania myśli i identyfikowania przedmiotów, osób czy cech. Od podstawowych „le”, „la”, „les” po bardziej złożone konstrukcje, takie jak „du”, „de la” czy „des”, ich zrozumienie to klucz do składania gramatycznie poprawnych zdań. Zanurzenie się w tę część francuskiej gramatyki otwiera drzwi do bardziej płynnej komunikacji w języku francuskim. Regularna praktyka i eksploracja różnorodności rodzajników są kluczowe dla osiągnięcia pewności w ich używaniu.

Rodzajniki w języku francuskim 1
Kliknij na baner aby dowiedzieć się więcej!

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Anna

  Rewelacyjne lekcje,zasady podane w genialny sposób.Pani Marto! jest Pani przemiłą osobą,uwielbiam Panią słuchać.Pani podcasty sprawiły ,że pomimo dosyć zaawansowanego wieku, rozpoczęłam przygodę z językiem Francuskim,dziękuję!!!

  1. marta

   bardzo się cieszę, że lekcje Ci się podobają! dziękuję za komentarz, cieszę się, że jesteś!

Dodaj komentarz